Pages

Thursday, April 14, 2016

Istorija dekupaža

Sama reč je inače francuskog porekla découpage – seći, isecati. Ovo je jedna od najstarijih dekorativnih tehnika. Neki kažu da vodi poreklo iz Japana, a neki opet veruju da se njeni najdublji koreni vuku iz Sibira. Tokom 18. i 19. veka dekupaž je cvetao širom Evrope. Dospeo je čak na dvor Luja XV. Mnoge dvorske dame su pronalazile zabavu baveći se dekupažom, a neki radovi Bušea, Vatoa, Fragonarda, Redoutea, Pilementa i mnogih drugih uglednih umetnika završili su isečeni, zalepljeni, izlakirani ukrašavajući razne predmete. Mnogi veličanstveni primeri ove tehnike mogu se naći i danas na komodama, regalima i sličnim komadima nameštaja iz tog perioda.Ubrzo je Decoupage-nameštaj pridobio naklonost najpoznatijih ljudi svog vremena, kao što su Madame de Pompadur, Marie Antoinette, dok su Henri Matisse i Pablo Picasso čak i koristili ovu tehniku. 

Originalna decoupage tehnika je takođe i evoluirala u neke nove stilove i tehnike. Jedna od najpoznatijih je ‘salvetna tehnika’, i ne treba mešati sa originalnim dekupažom.

Potaž od šargarepe


Šta je to što povezuje Sneška Belića, Duška Dugouška, kupus, povrće i narandžasta boja? Verujem da ste i vi prvo pomislili na šargarepu (mrkvu).

U šargarepi  ima oko 89,7% vode, 7,2 % ugljenih hidrata i oko 1% belenčevina, za ovo povrće se preporučuje da se jede ne jede sveže, već da se izdnsta, zbog boljeg iskoriščavanja beta-karotena.

Ovo povrće ima i svoj muzej u Engleskoj

Danas ćemo spremati Potaž od sargarepe.

Potrebni sastojci: 500g šargarepe,
                             4 supene kašike ulja,
                             200g vode,
                             1l goveđe bujon supe u kocki
                              kajenski biber, crni biber, so, peršun- po ukusu.

Najpre u tiganj sipamo ulje. Kada se ulje zagreje u tiganju propržimo šargarepu. Savetujemo da je iseckate na maje komade kako bi se brže propržila. Kada je šargarepa propržena, izvadite je iz tiganja i stavite u neku plastičnu posudu. Zatim štapnim mikserom usitnite šargarepu, dodajte 200g dok ne dobijete kašastu masu. U veću šerpu stavimo 1l goveđe bujon supe u kocki, zatim u nju stavimo usitnjenu šargarepu i kuvamo pola sata. Nakon pola sata dodamo zacine i kuvamo na tihoj vatri jos 15 minuta. Jelo je gotovo. Prijatno! :) 

Ovakav je naš potaž od šargarepe